Schedule 2016

Click here to download a printable copy of the Schedule:

NEH Summer 2016 Institute Schedule (PDF)


Schedule

NEH ODH Institute, Purdue University, 6-24 June 2016

Three-Week Overview

For the first week the Purdue sessions will be organized with lecture and discussion in the morning, followed by breakout sessions facilitated by one or two of the Institute’s visiting faculty.

During the second week participants will learn about the many diverse practices and implementation of the spatial humanities including concepts, theories and methods discussed during the first week.

In the third week Institute participants work closely with visiting faculty to develop their individual project proposals based on their research interests.


Week 1: The Spatial Humanities: Understanding Space and Place in the Humanities

Day 1, Monday, June 6th – “Africana/Black Studies and the ‘Digital Turn’” – TBA

  • 8:00am-8:45am – Campus Housing Orientation and Continental Breakfast (Activity Room, First Street Towers)
  • 9:00am-10:00am – Introductory Remarks and Housekeeping – Drs. Kim Gallon (Purdue) & Angel David Nieves (Hamilton)
  • 10:00am-11:00am – “What Counts as DH?” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Moya Bailey (Northeastern)
  • 11:00am-11:15am – Participants Break
  • 11:15am-12:15pm – “The Bombastic Spatial Brilliance of Black Twitter: Black Studies and Black Lives Matter” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Kimberly Ellis (Northeastern)
  • 12:15pm-12:30 pm – Participants Break
  • 12:15pm-2:00pm – Catered Lunch (courtesy of the African American Studies and Research Center, Purdue)
  • 12:30pm-1:45pm – “Black Counter-Cartographies in the Long Nineteenth Century” – Keynote Speaker: Dr. Judith Madera
  • 2:00pm-3:30pm – “From Historical GIS to Spatial Humanities: An Overview” – Lead Presenters/Facilitator: Dr. David Bodenhamer (IUPUI)
  • 3:30pm-3:45pm – Participants Break
  • 3:45pm-5:00pm – Breakout Session: “From Historical GIS to Spatial Humanities”
  • 5:00pm-6:00pm – Consultations with Speakers

Day 2, Tuesday, June 7th – “Systems of Spatial Control in the African Diaspora” – Beering Hall 1245

  • 9:00am-9:30am – Housekeeping and Review – Drs. Kim Gallon (Purdue) & Angel David Nieves (Hamilton)
  • 9:30am-10:30am –“Linking Spatial Humanities and the History of Slavery” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Scott Nesbit (UGeorgia)
  • 10:30pm-10:45pm – Participants Break
  • 10:45-12:00 – Breakout Session: “Charting the Spatial Relationships Between the Study of American Slavery and Digital History”
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch  
  • 1:00pm-2:00pm – “The Harlem Renaissance and Complex Spatial Relationships” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Bryan Carter (UArizona)
  • 2:00pm-2:15pm – Participants Break
  • 2:15pm-4:00pm – Breakout Session: “The Harlem Renaissance and Complex Spatial Relationships
  • 4:00pm-5:30pm – Consultations with Speakers
  • 5:00pm-6:30pm – Prince Tribute & Reception – Ellis & Ali @ BCC (courtesy of the Black Cultural Center)

Day 3, Wednesday, June 8th – “Geographies of Space & Place: Site Specific Forms of Control” – Beering Hall 1245

  • 9:00am-9:30am – Housekeeping and Review – Drs. Kim Gallon (Purdue) & Angel David Nieves (Hamilton)
  • 9:30am-10:30am – “The Ward: The Spatial Humanization of the Philadelphia Negro’s Seventh Ward” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Amy Hillier (UPenn)
  • 10:30am-10:45am – Participants Break
  • 10:45am-12:00pm – Breakout Session “Restoring the Social Justice Narrative to the Colored Conventions Movement”
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own
  • 1:00pm-2:00pm – “Restoring the Social Justice Narrative to the Colored Conventions Movement” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. P. Gabrielle Forman (UDelaware)
  • 2:00pm-2:15pm – Participants Break
  • 2:15pm-4:00pm – Breakout Session: “The Ward”
  • 4:00pm-5:30pm – Consultations with Speakers

Day 4, Thursday, June 9th “Spatializing Race;” “Agrarian Labor and Rural Life – Beering Hall 1245

  • 9:00am-9:30am – Housekeeping and Review – Drs. Kim Gallon (Purdue) & Angel David Nieves (Hamilton)
  • 9:30am-10:30am – “Locating Southern Geographical Landscapes via Text Mining in Zora Neale Hurston and Richard Wright’s Short Fiction” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Kenton Ramsby (UT-Arlington)
  • 10:30am-10:45am – Participants Break
  • 10:45am-12:00pm – Breakout Session: “Locating Southern Geographical Landscapes via Text Mining”
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch
  • 1:00pm-2:00pm – “Some of this Good Earth that We Can Call Our Own:” Malcolm X, the Nation of Islam, and the Quest for Rural Lands and Urban Spaces” – Lead Presenter/Facilitator: Zaheer Ali
  • 2:00pm-2:15pm – Participants Break
  • 2:15pm-4:00pm – Breakout Session: “Some of this Good Earth that We Can Call Our Own
  • 4:00pm-5:00pm – Consultations with Speakers

Day 5, Friday, June 10th “Transnational Networks & Travel – Beering Hall 1245

  • 9:00am-9:30am – Housekeeping and Review – Drs. Kim Gallon (Purdue) & Angel David Nieves (Hamilton)
  • 9:30am-10:30am – “Connecting Diaspora Narratives: Research and Pedagogical Lessons Learned from Mapping Black Passports and Africana Memoirs” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Stephanie Y. Evans (Clark Atlanta)
  • 10:30am-10:45am – Participants Break
  • 10:45am-12:00pm – Breakout Session: “Connecting Diaspora Narratives”
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own
  • 1:00pm-4:00pm – “Africana Studies Spatial Humanities Projects Panel” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Kim Gallon (Purdue); Panelists include: Zaheer Ali, Prince & Soundscape; Dr. Bryan Carter (Arizona), Digital Harlem; Dr. Stephanie Y. Evans (Clark Atlanta); Dr. Gabrielle Forman (U. Delaware), Colored Conventions; Dr. Scott Nesbit (Georgia), Visualizing Emancipation

Week 2: Digital Applications & Research Methods in Spatial Humanities: Moving From Theory to “Making”

Day 6, Monday, June 13th – “Technologies in the Spatial Humanities” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-12:00pm – “Introduction to Spatial Humanities Technologies”  – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Nicole Kong (Purdue)
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own
  • 1:00pm-2:15pm – “Research Topics in Spatial Humanities”
  • 2:15pm-2:30pm – Participants Break
  • 2:30pm-3:30pm – Group Breakout Sessions
  • 3:30pm-5:00pm – “Radical Presence: Black Faces, White Spaces and Other Stories of Possibility” – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Carolyn M. Finney (UKentucky)

Day 7, Tuesday, June 14th “Understanding Data Types in Africana/Black Studies” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-12:00pm – “Spatial Information/Data in Africana/Black Studies”  – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Nicole Kong (Purdue)
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch & 3Minute Thesis Presentations (Twelve Participants)
  • 1:00pm-5:00pm – Group Breakout Sessions – “Collecting Spatial Information”

Day 8, Wednesday, June 15th – “Identifying & Collecting Data for Spatial Humanities” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-12:00pm – “Data sources for Spatial Humanities”  – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Nicole Kong (Purdue)
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own.
  • 1:00pm-5:00pm – Group Breakout Sessions: “GIS Software”

Day 9, Thursday, June 16th – “Cartography in the Spatial Humanities” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-12:00pm – “Cartography and Visualization Possibilities”  – Lead Presenter/Facilitator: Dr. Nicole Kong (Purdue)
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch & 3Minute Thesis Presentations (Twelve Participants)
  • 1:00pm-5:00pm – Group Breakout Sessions: “GIS Software”

Day 10, Friday, June 17th “Working With Data: Big and Small” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-12:00pm – “Spatial data manipulation and query” – Lead Presenter/Facilitator: Dr.  Nicole Kong (Purdue)
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own.
  • 1:00pm-2:30pm – Group Breakout Sessions: “Mapping Kindred (small group exercise w/Nieves)
  • 2:30pm-2:45pm – Participants Break
  • 2:45pm-5:00pm – Group Breakout Sessions: “Spatial Data: Metadata, Curation and Publication”

Saturday, June 18th – Madam CJ Walker Theatre & Neighborhood Tours – Group Bus Departs @ TBA

  • TBA – Theater Tour (see, http://www.thewalkertheatre.org/)
  • TBA – Neighborhood – Indiana Avenue & Ransom Place (https://www.nps.gov/nr/travel/indianapolis/listofsites.htm)
  • Koman, “Two American Entrepreneurs: Madame CJ Walker and JC Penney. Teaching with Historic Places”

Week 3: Individual Project Development in the Spatial Humanities

Ten participants will each be paired with a faculty advisor or librarian who will spend the morning reviewing and assessing the scope and methods of their proposed spatial humanities project.  During this time, the other ten participants will be working individually.

Day 11, Monday, June 21st – “Working Sessions” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-10:30am – Twelve-participants
  • 10:30am-12:00pm – Twelve-participants
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own.
  • 1:00pm-5:00pm – Individual Projects

Day 12, Tuesday, June 22nd – “Working Sessions” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-10:30am – Twelve-participants
  • 10:30am-12:00pm – Twelve-participants
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch
  • 1:00pm-5:00pm – Individual Projects

Day 13, Wednesday, June 23rd – “Working Sessions” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-10:30am – Twelve-participants
  • 10:30am-12:00pm – Twelve-participants
  • 12:00pm-1:00pm – Lunch on your own.
  • 1:00pm-5:00pm – Individual Projects

Day 14, Thursday, June 24th – “Working Sessions” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-10:30am – Twelve-participants
  • 10:30am-12:00pm – Twelve-participants
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch
  • 1:00pm-5:00pm – Individual Projects

Day 15, Friday, June 25th – “Public Presentations” – SteelCase LearnLab

  • 9:00am-12:00pm – Lightning rounds
  • 12:00pm-1:00pm – Catered Lunch (courtesy of the Purdue University Libraries)
  • 1:00pm-4:00pm – Lightning rounds
  • 4:00pm-5:00pm – Institute Evaluations (Purdue Institute)